OBS Catch and Release gäller!
För att lösa fiskekort för Lillåns flugfiske krävs medlemskap i Sportfiskarna Trollhättan/Vänersborg
- Det är begränsat till 6 st fiskekort per dag fördelat på 3 Vuxna och 3 Ungdom. Fiskekort bokas och löses genom I-fiske (www.ifiske.se) på Internet.
Säsongen är mellan 25 April till den 15 dec 2021 för regnbåge. All öring är fredad hela säsongen.
- Fiskekortet är personligt kostar 150 kr per dag för Vuxen och 75 kr per dag för Ungdom och gäller från 06.00 till 21.00 samma dag. Endast 1 kort per person. Ungdom räknas fram till och med det året du fyller 18 år. Vuxen över 18 år
- Fiskekort gäller Lillåns hela sträckning från Kassartorpet där ån tar sin början och hela vägen ned till dammfundamentet strax nedom bron vid Önafors.
- Fisket bedrivs med hullinglös krok och endast som Catch & Release.
Tänk på varsam hantering vid återutsättning av fisk. Använd håv och om möjligt kroka av fisken i vattnet. All öring måste ovillkorligen återutsättas.
- Endast traditionellt flugfiske med flugspö och flytande fluglina är tillåtet, där en fluga får användas (inget naturligt agn eller doftmedel på flugan)
- Fiskeförbud råder på höger strand ( i vattnets strömriktning) i åns övre del där bebyggelse finns utmed ån.
- Tomtmark får ej beträdas!
- Det finns hästhagar vid vänster strand ( i vattnets strömriktning) i åns övre del, tänk på att använda grindarna när ni går igenom där och uppträd lugnt med respekt mot djuren.
- Fiske sker utan att vada i ån (inga flytande farkoster typ flytring eller kajak är tillåtna).
- För allas vår trevnad ta med skräpet hem!
- Stör inte andra fiskare och uppehåll inte fiskeplatser i onödan.
- Eldningsförbud råder vid Lillån förutom vid anordnade eldplatser.
- Att fiska utan gällande fiskekort leder till anmälan om olovligt fiske och din fiskeutrustning kan tas i beslag. Att bryta mot bestämmelser medför att fiskerätten går förlorad.
STV @ Facebook
Söker plats till båt 10×2.90 meter, omgående tills feb-mars.
Värmegarage ... Se merSe mindre
0 CommentsComment on Facebook
Tjena✌️
Jag bjuder in dig att se en kort film från fiskemässan på Snäjk Sportfiskebutik, där jag var en av utställarna. Kända personer från fiskevärlden och mycket duktiga betesbyggare ... Se merSe mindre
0 CommentsComment on Facebook
Vandrade lite längs älven även under helgen som gick, trevlig läsning på Er. ... Se merSe mindre
fiskeshopen.blogg.se - Jonas Stridh, som driver Fiskeshopen i Trollhättan. En blogg där jag kommer skriva om mitt fiske, och allt runt omkring.
fiskeshopen.blogg.se
Jonas Stridh, som driver Fiskeshopen i Trollhättan. En blogg där jag kommer skriva om mitt fiske, och allt runt omkring.0 CommentsComment on Facebook
November är inte bara regn o rusk det är en fantastisk fiskemånad bortglömd av många. Så ge Er ut fisken väntar på Er. Här en historia kring mitt försök längs älven nu i helgen som gick, trevlig läsning på Er. ... Se merSe mindre
fiskeshopen.blogg.se - Jonas Stridh, som driver Fiskeshopen i Trollhättan. En blogg där jag kommer skriva om mitt fiske, och allt runt omkring.
fiskeshopen.blogg.se
Jonas Stridh, som driver Fiskeshopen i Trollhättan. En blogg där jag kommer skriva om mitt fiske, och allt runt omkring.1 CommentComment on Facebook
En klassik pimpelmånad i väst 😎
Såg inlägget av Charlotta Bang att STV är intresserade av att ta över driften av Hallsjön.. Ihop med Vbg kommun.. (Om jag tolkade det rätt) Är det så? ... Se merSe mindre
8 CommentsComment on Facebook
Hoppas STV tar över ensamma här.för går kommunen in blir d bara jävelskap o kaos när dom har med ett finger i något.
Vi får se vad som händer! Men, tillsammans med kommunen är inte aktuellt! OBS detta är så klart inget jag själv bestämmer, utan nått för STV:s Styrelse att avgöra, och senare även kanske våra medlemmar .
en dum fråga, vilka vatten ingår i STV😎
Varför ta över hallsjön ?? Vi la ner våran sjö pgr av tjuvfiske om jag inte minns fel?. Fredriks sjö är ju betydligt trevligare att fiska i . Bättre att lägga krut där ist , Om det inte ni skall försöka att vara vinstdrivande i hallsjön . Så om vänersborg kommun eller vad det nu är vill vara med . Återgå till Fredriks sjö ist o lägg krut där enbart för oss medlemmar. O inte för hyra massa kort dvs tjuvfiske .
Om ni nu kommer till att det bara blir oss uppe på halle . Kommer ni ha något möte eller liknande så vi medlemmar får info ang detta ?
Charlotta Bang är en fantastisk människa som gjort allt för att få Hallsjön till att vara så bra som den faktiskt är idag. Hon(m.fl.)? har lagt alla resurser och möjligheter man kan för att få en så trivsam plats som möjligt. Kunde man inte ta vara på Fredriks Sjö som var så fantastiskt, så kan man inte ta vara på hallsjön heller.
Timo Granqvist kan vi ha en omröstning ang Hallsjön, Fredriks sjö om det går att arrendera den igen ? Jag tror personligen att de flesta skulle tycka fredriks sjö är bra mycket trevligare . Samt att bara medlemmar kan fiska där . Samt vi borde väl ha ett start bra kapital i föreningen?? Och att en medlem kanske bara få dra upp ett ex antal per år kanske 20 inte vet jag ?
View more comments
vi var där sist och vi kommer igen...mycket trevlig tillställning
Per Anneli och Christer IFRÅN STV ... Se merSe mindre
0 CommentsComment on Facebook
Hej! Metemässa på gång verkar det som.
I mars.... Lite tidigt att fråga kanske, men fler som intresserade? Kanske finns intresse av samåkning? Någon som tror det är bra arrangemang?
https://facebook.com/groups/… ... Se merSe mindre
Det här innehållet är inte tillgängligt just nu
När det här händer brukar det bero på att ägaren endast har delat det med en liten grupp personer, ändrat vilka som kan se det eller så har det raderats.1 CommentComment on Facebook
Hej, kan garantera det blir till 100% ett bra arrangemang när Ola Hansson drar igång något så gör han det helhjärtat.
Lite ny läsning på bloggen denna gång avhandlar jag de 2 senaste metetävlingarna, trevlig läsning på Er. ... Se merSe mindre
fiskeshopen.blogg.se - Jonas Stridh, som driver Fiskeshopen i Trollhättan. En blogg där jag kommer skriva om mitt fiske, och allt runt omkring.
fiskeshopen.blogg.se
Jonas Stridh, som driver Fiskeshopen i Trollhättan. En blogg där jag kommer skriva om mitt fiske, och allt runt omkring.0 CommentsComment on Facebook